Investiční zlato

Investice do zlata

Důvody investování do zlata

 • Od změny standardního směňování ve zlatě od roku 1971 se svět poprvé v historii ocitá ve finančním systému, jež se nezakládá na žádném hmotném aktivu. Finanční systém stojí na předpokladu růstu dluhu. Tento systém pak generuje tzv. FIAT měny, zakládající se na dluzích států, které, a především úroky z kterých jednotlivé vlády slibují zaplatit. Ke splácení rostoucích úroků z rostoucích dluhů slouží zvyšující se daně, které ale zároveň snižují kupní sílu obíhajících peněz a postupně vyvlastňují obyvatele. Česká koruna ztratila za uplynulých šestnáct let téměř sedmdesát procent kupní síly a rostoucí státní dluh vede k dalšímu zrychlování tohoto oslabení. Podle iniciátorů penzijní reformy má česká koruna za třicet let ztratit plných sto procent své kupní síly.
 • Zlato a stříbro naproti tomu sloužily do roku 1971 po tisíce let jako peníze, které nejsou dluhem nikoho. Představují hmotná aktiva svébytné hodnoty a jejich kupní síla se nikdy nemůže znehodnotit tak jako hodnota papírové měny.
 • Zlato a stříbro představují finanční aktiva s možností soukromého vlastnění, a zcela nezávislého typu, mimo stávající systémy financí. To jim propůjčuje unikátní vlastnosti, kterými se nemohou chlubit ani nemovitosti.

Investiční zlato se nemusí danit

 • Nákup investičního zlata a stříbra nepodléhá žádným daním, protože negeneruje žádné úroky - zatímco jiné měny jsou zneužívány a znehodnocovány, zlato a stříbro se zhodnocují a tím udržují kupní sílu. V případě stříbra je výjimkou DPH při jeho průmyslovém využití.
 • Investiční zlato a stříbro jsou bezpečné za všech okolností - nepodléhají ekonomickým otřesům, terorismu či přírodním katastrofám.

Vlastnosti investičního zlata

 • Investiční zlato a stříbro se úspěšně uplatňují i v obdobích inflace či deflace.
 • Fyzické investiční zlato a investiční stříbro představují měnu, která si uchovává za všech okolností tutéž hodnotu - oproti papírové měně, která se vyznačuje proměnlivou kupní sílou, která je navíc stále nižší. Navíc v současné době dochází k cílenému znehodnocování měn za účelem růstu exportu.
 • Investiční zlato a investiční stříbro se vyznačují značnou fyzickou hustotou, v důsledku čehož i nákup malého množství zlata a stříbra představuje značnou hodnotu.
 • Investiční zlato i investiční stříbro vykazují minimální rozdíl nákupní a výkupní ceny (spread) - na rozdíl od nemovitostí, uměleckých předmětů či papírových aktiv. Unce investičního zlata nebo investičního stříbra má vždycky stejnou hodnotu na základě shodné ryzosti, kdežto diamanty či sběratelské mince jsou vždy unikátní a vyžadují odborné posouzení.

Investiční zlato jsou peníze

 • Investiční zlato představovalo 5000 let základní peněžní oběživo a tato role se mu vrací
 • Investiční zlato představuje jediné peníze, jež nejsou i dluhem jiných
 • Investiční zlato začaly od roku 2009 výrazně nakupovat centrální banky
 • Investiční zlato nemůže znehodnotit žádná vláda
 • Investiční zlato jako jediné roste ročně o 20 procent už jedenáct let

Investiční zlato zvyšuje či zachovává kupní sílu

 • Investiční zlato v dobách inflace zvyšuje kupní sílu investujících
 • Investiční zlato v dobách deflace zachovává kupní sílu investujících

Investice do zlata mají schopnost uchovat úspory

 • Nákup investičního zlata či investičního stříbra představuje dnes jedinou spolehlivou cestu pro všechny, kdo chtějí naprosto zachovat kupní sílu svých úspor

Investiční zlato není možno vyrobit

Na rozdíl od peněz, které lze snadno vytisknout, se investiční zlato nedá tak snadno vyrobit. Má stálou povahu a určení ve své ryzosti, dá se dobře zpracovat a dělit na zcela stejné díly. Díky tomu se investiční zlato používalo odjakživa jako monetární kov a do roku 1971 sloužilo jako základ světové monetární soustavy. Potom ale americký prezident Nixon zrušil směnitelnost světové rezervní měny za investiční zlato a k zahraničním transakcím se začala využívat rezervní měna, zakládající se na slibu vlády USA uhradit své závazky včetně úroků. Tato skutečnost vyvolala raketový růst ceny investičního zlata, neboť se do oběhu dostávalo stále víc papírových a elektronických dolarů. Investiční zlato tak zrcadlilo rychlé znehodnocování měny. V průběhu necelé dekády vzrostla cena investičního zlata z pětatřiceti dolarů za trojskou unci až na osm set padesát dolarů, a zvýšila se tak o 2400 procent. Následovaly odvetné akce finančníků a politiků, kteří potřebovali zachovávat dojem dolaru coby nejsilnější světové měny. Navzdory intervencím na trhu dluhopisů a velkému zvýšení úrokových sazeb se tuto krizi dolaru podařilo na čas zvládnout a cenu investičního zlata výrazně snížit.

Investiční zlato po dobu 20 let

Po následujících dvacet let se investiční zlato pohybovalo v cenách přibližně tři sta až čtyři sta dolarů za trojskou unci. Tehdy se začaly používat měny kryté pouze vládními sliby dostát svým závazkům. Dostaly označení FIAT, což jsou vládami uzákoněná platidla, řídící se v oběhu a transakcích zákonem o státní měně. Výrazně se navyšuje množství všech měn, které představují dluh občanů jednotlivých zemí, takže peněžní zásoba se zvětšuje a cena zlata začíná opět růst. Od roku 2000 rostla cena investičního zlata ve všech světových měnách o deset až dvacet procent ročně. Tento růst činí z investičního zlata jednoznačného vítěze nad všemi ostatními aktivy. Přesto cena zlata kolísá a vykazuje nestabilitu.

Tři pravidla pohybu ceny investičního zlata

 1. Volatilita (nestálost cen investičního zlata) neznamená riziko
  Volatilitu ceny investičního zlata a investičního stříbra většinou uměle vytváří banky na trhu papírových derivátů, kde stanovují ceny nezávisle na fyzické nabídce a poptávce. Tak mohou být změny v ceně zlata i stříbra poměrně značné a okamžité.
 2. Nákup investičního zlata a investičního stříbra vyžaduje trpělivost
  Nestabilita trhu tak často odrazuje potenciální zákazníky, kteří uvažují o nákupu investičního zlata nebo investičního stříbra. Existují i tlaky na vlastníky těchto cenných kovů, aby se investice do zlata (či jiných kovů) vzdali a vyměnili ji za běžné papírové oběživo.
 3. Finanční poradci a mediální kampaně bank brojí proti nákupům investičního zlata a stříbra a proti spoření ve zlatě
  Peníze zákazníků uložené v investičním zlatě nebo investičním stříbře představují pro banku ztracený zisk a ztracenou příležitost k novým půjčkám, ze kterých se účtuje úrok. Burzovní makléři též nejsou zlatu naklonění, protože jeho vlastníci si jej většinou drží a nesměňují - investiční zlato a stříbro nebývá předmětem spekulací. Proto tyto subjekty nákup fyzického investičního zlata a investičního stříbra nepodporují.