Investiční stříbro

Nejlepší investicí je investiční stříbro

Při investici do drahých kovů bývá obvyklé nakupovat investiční zlato, platinu či paladium. Investiční stříbro nebývá tolik obvyklé, a proto tato komodita představuje obrovskou investiční příležitost. Toto stříbro spolu se zlatem hrálo roli měny tisíce let a ještě v šedesátých letech se ve Spojených státech používaly čtvrťáky ze stříbra. Tedy stříbro sloužilo jako finanční oběživo déle než investiční zlato.

Investiční stříbro je hodnotnější než investiční zlato

Investiční stříbro je hojněji zastoupeno v zemské kůře a proto je i historicky méně cenné. V současnosti se jeho cena pohybuje v poměru ke zlatu 50:1. Vytěžené stříbro se díky vodivým vlastnostem využívá v průmyslu. Již několik let se jej ročně spotřebuje o dvacet procent víc než se vytěží. Stříbro má v průmyslu současné době až deset tisíc nejrůznějších možností využití. A vzhledem k jeho nezastupitelnosti se průmysl vždycky musí přizpůsobit jeho ceně. Při nedostatku stříbra by mnohá průmyslová odvětví nefungovala. Pokud jde o jeho těžbu, stříbro se většinou získává jako vedlejší produkt při těžbě zejména zinku nebo zlata.

Fyzické investiční stříbro

Investiční stříbro ve fyzické podobě je jedinou komoditou na světě, která se dnes obchoduje levněji než před třiceti lety. Tehdy se investiční stříbro pohybovalo v cenách kolem padesát dolarů za trojskou unci. Investiční stříbro představuje v současnosti nedostatkové zboží, ale této skutečnosti neodpovídá jeho cena na trzích. Z toho je patrné, že při jeho prodeji nefunguje klasický tržní princip, kdy zvýšená poptávka vyvolává vyšší cenu. Tento jev vysvětlujeme na našich stránkách v sekci IReport ZI - informační blog Zlatého investování.

Investiční stříbro = investiční nástroj

Investice do stříbra se vždy vyplatí. Kromě investičních 1 Oz stříbrných mincí - Eagle, Panda, Philharmoniker, Maple Leaf, Libertad, Britannia, lunární série australské mincovny Perth Mint, představují další spolehlivý investiční produkt cihly o hmotnosti od 1 Oz do 5000g. K předním výrobcům investičních stříbrných cihel náleží značky Heraeus, Umicore, Perth Mint, Argor Heraeus a další ze seznamu Good delivery.

Investiční stříbro a krize

Od začátku investiční krize v USA v roce 2007 se investiční stříbro ocitá ve stále větší pozornosti investorů a nejrozšířenější investiční stříbrná mince, americký Eagle se obchoduje takto:

  • 2007 – prodáno 9,028,036 ks amerických eaglů
  • 2008 – cena investičního stříbra 14.99 USD, prodáno 20,583,000 kusů American Silver Eagles
  • 2009 – prodáno 30,459,000 amerických stříbrných eaglů
  • 2010 prodáno 34,700,000 kusů
  • 2011 prodáno 39,868,500 kusů, tento objem poprvé převýšil výrobu stříbra v USA.
  • 2012- 3.1. prodáno 3,197,000 kusů amerických eaglů
  • 2013- pouze za leden bylo prodáno přes 6 milionů kusů a mincovna přerušila na dva týdny prodej

Investiční stříbro je investiční nástroj

Investiční stříbro se stále více uplatňuje jako nástroj investice a díky současné cenové dostupnosti bude podle expertů představovat po příštích deset let nejlepší investiční příležitost. Díky současné povaze trhu, který hodně ovládají spekulanti, často používající nezákonné praktiky, má obchodování s investičním stříbrem volatilní povahu a vyžaduje kromě odborných znalostí ohledně růstu cen také pevné nervy. Pro investory, kteří počítají s dlouhodobějším horizontem, v rozmezí pět až deset let, nehraje však tato volatilní povaha velkou roli a naopak umožňuje při propadech ceny nakoupit fyzické investiční stříbro velice výhodně.

Investiční zlato nebo stříbro?

Investiční zlato a stříbro sloužily ve formě peněz po tisíce let, většinou v poměru 15:1 - jedna unce investičního zlata má hodnotu 15 uncí investičního stříbra. V současnosti se tento poměr pohybuje v rozmezí 53:1, což naznačuje nadhodnocení investičního zlata respektive podhodnocení investičního stříbra. Z historické ceny investičního zlata po započítání inflace je patrné, že ještě nedosáhlo rekordu z roku 1980. Investiční stříbro ani nominálně nedosahuje tehdejší ceny a je jedinou komoditou na světě, která se obchoduje levněji než před třiceti lety. Je tedy výrazně podhodnocené a je otázkou času, kdy jeho cena vzroste. Jde však o relativně malý trh a jeho cena se mění, tedy investování do něj vyžaduje pevnější nervy a dlouhodobější horizont. Při splnění těchto podmínek se spoření ve stříbře velmi doporučuje. A navíc investiční stříbro, fyzicky méně dostupné než investiční zlato, je stále dostupnější finančně. Většina dosud vytěženého zlata se uchovává, zatímco stříbra se již několik let spotřebuje o dvacet procent méně, než se vytěží. Spoření ve stříbře tak představuje levnější alternativní možnost ke spoření ve zlatě.