Proč právě zlato?

Lidé dnes příliš mnoho o zlatu nevědí, ale není to jejich vlastní chyba. Ekonomické a bankovní instituce vytvořily ze zlata dokonalé tabu. Vždy to tak ale nebylo.

Dva býčí trendy(růstový trh ceny zlata) byly v letech 1971-1980 (nárůst o  2200%) a v letech 1999-2011 (nárůst o 760%). Mezitím byly období dvou medvědích trendů (pokles ceny) (1981-1998 a 2011-2015). Ovšem dlouhodobý trend je nesporný. Od roku 1971 ( zrušení zlatého směnného standardu a zavedení petro dolaru) zlato narostlo o 5000%  i při započtení medvědího trendu.

Nyní máme nastatovaný třetí býčí trend, který začal v prosinci 2015, kdy zlato propadlo na  USD 1050/Oz. Od tohoto momentu zlato narostlo o 65%. To je sice pěkný přírůstek ovšem  velmi malý s nárůsty o 2200% a 760% při předešlých dvou býčích trzích.

Tento trend naznačuje, že největší nárůsty nás teprve čekají . Modely Jima Rickardse, ukazují na to, že zlato dosáhne při třetím býčím trendu na historické nárůsty.

Co může dostat zlato definitivně nad hranici USD 2000 a výše. Je zde několik hlavních  možných spouštěčů:

Je to ztráta důvěry v americký dolar jako reakce na masivní tisk měny ve snaze zachránit investory z výsledků pandemie

je to prosté pokračování býčího trhu. Jestliže použijeme jako refereční bod předcházející trendy, prostý průměr výsledků ukazuje na  cenu zlata USD 14000 za unci a více do roku 2025.

Za třetí je to panické nakupování kovu jako reakci na novou katastrofu. To může být druhá vlna Covidu-19, krach některého ETF fondu nebo Comexu dodat fyzický kov nebo také vítězství Joe Bidena v prezidentských volbách.

Aktuálně ani jeden z těchto hybatelů trh zlata neovlivňuje a není potřeba všech třech. Bude stačit pouze jeden jediný, ale ani jeden nelze vyloučit.

Tyto události (a i další) by zlato vyhnaly nad úroveň 2000 USD a následně mnohem výše.

 

autor: Jim Rickards

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení