Zlatá mince 5000 Kč 2022 Mikulov BK-1/2 OZ

Kód: AU-MIKULOV-BK-1-2-OZ-2023
34 640 Kč
Skladem
Můžeme doručit do:
24.7.2024
Možnosti doručení

Zlatá mince 5000 Kč 2022 Mikulov BK-1/2 OZ

Detailní informace

Detailní popis produktu

investiční zlato-Zlatá mince 5000 Kč 2022 Mikulov BK-1/2 OZ

Třetí mincí nové série „Městské památkové rezervace“ je město Mikulov. Celá série bude obsahovat jako předchozí hrady a mosty také 10 kusů.
Jižní Morava
má nesmírně bohatou historii – střeží tajemství lovců mamutů, starých Keltů i římských legionářů, kteří zde podle legendy začali s pěstováním vinné révy. První písemná zmínka o sídle jménem Mikulov je datována do roku 1173. Centrum panství, které spravoval nejprve rod Liechtensteinů a poté rod Dietrichsteinů, leželo v těsné blízkosti moravsko-rakouské hranice a díky této geografické poloze se tu v průběhu staletí setkávaly nejrůznější kulturní a náboženské proudy. Vedle Čechů a Němců zde vzkvétala také komunita Židů, která patřila k nejsilnějším na Moravě. Přestože se gotická, renesanční a barokní zástavba stávala častou obětí ničivých požárů, areál byl roku 1982 prohlášen městskou památkovou rezervací. Je ceněn i po stránce krajinářské, a to díky poloze mezi bílými vápencovými kopci.

Ve výtvarné soutěži České národní banky zvítězil akademický sochař Zbyněk Fojtů. Na reverzní stranu mince umístil propracovanou koláž dominant mikulovského náměstí, kterými jsou Dietrichsteinská hrobka, Horní synagoga a výrazný sgrafitový měšťanský dům U rytířů s nárožním čtyřbokým arkýřem. Averzní strana předkládá mikulovský zámek a sochu Pomony, která je součástí středověké kašny na náměstí.

 

Doplňkové parametry

Kategorie: Zlaté moderní mince
váha: 1/2 Oz
ryzost:: 999,9 / 1000 Au
rozměr:: průměr mince 28 mm

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: