Zlatý svatováclavský 2 dukát 1932-sbírkový stav

Kód: AU-SV--DUK-1932
66 900 Kč
Skladem
Můžeme doručit do:
1.10.2020

Svatováclavské 2 dukáty jsou  Zlaté "obchodní" mince neražené pro běžný oběh v období první republiky. Jedná se o nesmírně oblíbenou zlatou minci, vyhledávanou sběrateli celého světa. Růst ceny této mince každoročně nejen díky ceně kovu kolem 30%.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Zlatý svatováclavský 2 dukát 1932

Zlaté svatováclavské dukáty jsou zejména v Čechách nejvíce oblíbené mince. Raženy v letech 1923 až 1938 dosahují dle svého stavu a množství dochované ražby každoročně nových cenových maxim.

Svatováclavský dukát je zlatá obchodní mince, která byla  ražena v nominálech 1, 2, 5, 10 dukátů a měla připomínat důležitost a pevnost mladé měny Československé republiky.

Na aversu mince je obraz vévody Václava, oděného do drátěné košile a opásaného mečem s pláštěm a kožišinovou čepicí, držící v pravici vlající korouhev a v levici štít s orlicí. Postava je nad koleny ukončena pěti obloučky. Vedle nich jsou značky původců, vlevo O š, vpravo B, dokola je nápis „Nedej zahynouti nám i budoucím“. Okraj je ozdoben perlovým věncem.

Na reversu mince je malý znak Československé republiky s dvojitou snítkou lípovou po obou stranách štítu a dokola s nápisem "Republika Československá". Mezi štítem a nápisem jsou obloučky. Okraj je ozdoben perlovým věncem.

Ražba československých, tzv. svatováclavských dukátů v době před II. světovou válkou měla velký význam. Československá republika se těmito ražbami představovala světu jako konsolidovaný, hospodářsky silný stát, který po osvobození z rakousko-uherského soustátí navazuje na svoje slavné dějiny, i dějiny mincovní. Obyvatelé Československa rádi kupovali tyto dukáty, byly to vhodné dary novorozeňatům ke křtu, poté k biřmování a k jiným významným dnům v životě jednotlivců, byla to také dobrá investice v době hospodářských výkyvů. Jejich ražba měla i vysloveně ideologický podtext, neboť tyto mince posilovaly národní uvědomění a sebevědomí, které byly národu zapotřebí v době II. světové války.

2 dukáty byly raženy nižším nákladem než jednodukáty, a proto je u nich růst rychlejší. Ceny všech ročníků se pohybují od desítek tisíc po stovky tisíc korun. Nejvzácnější jsou ročníky 1936-1938, kde cenu rostou do několika milionů.

 Ročník 1932 měl náklad 5 496 kusů.

Materiál : AuCu(986+14), průměr 25mm, hmotnost 6,98g, hrana vroubkovaná
Autor : Jaroslav Benda (Av), Otakar Španiel (Rv)
Platnost od 23.10.1923

 

Autentické foto mince.

Doplňkové parametry

Kategorie: Česká republika
ryzost:: 986/1000 Au
rozměr:: průměr mince 25 mm
výkupní cena:: DOHODOU

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: