Zlatý Suvereain D´or Marie Terezie 1750-Antverpy sovrano

Kód: AU-MARIET-1750-SOVRANO
24 990 Kč
Skladem
Můžeme doručit do:
23.9.2021

Zlatý 1/2 Suvereain D´or Marie Terezie 1750-Antverpy sovrano

Detailní informace

Detailní popis produktu

Zlatý 1/2 Suvereain D´or Marie Terezie 1750-Antverpy sovrano

Tato mince je z hlediska ražeb mincí druhoho období vlády Marie Terezie, období císařského. Tyto mince z období 1747-1765 jsou značeny - M. Theresia - D.G.R.IMP.HU.BO.R

Jedná se o suverain d´or, kterému se také říká v numismatice sovráno.

Jsou to zlaté mince pro rakouské Nizozemí (Bruggy, Antverpy, Brusel) – s titulem císařským), varianta ve znaku – portrétu – opise, se značkou mincovny-ruka. Jedná se již o velmi vzácné mince, které ve většině sbírek chybí.

Hmotnost mince je 5,53g

Marie Terezie byla císařovnou Svaté říše německéhonároda, královnou Uherska, Čech, Chorvatska a Slavonska a acrivévodkyně Rakouska, védodkyně Parmy a Piacenzy a velkovévodkyně Toskánska.
Narodila se 13. května 1717 a zemřela 29. listopadu 1780.
V roce 1736 se vdala za Františka Lotrinského, a vznikla tak Habsburgsko-Lotrínská dynastie. Byla nejstarší dcerou Karla VI. ( jeho smrtí vymřeli Habsburgové po meči ) a vlády se ujala v roce 1740. Po smrti manžela Františka Lotrínského v roke 1765, vládla se svým nejstarším synem Jozefem II.- od 17. září byl spoluvládce Habsburgských zemí. Po smrti Jozefa II. v roce 1790 nastoupil na trůn jeho mladší bratr Leopold II. ( 1790 - 1792 ). Proto se o Marií Terezií mluví často jako o matce dvou císařů.

.
Se smrtí svého manžela se nedokázala celý život vyrovnat, chodila pouze v černých smutečních šatech, nechala si ostříhat vlasy a šperky rozdala dcerám a garderóbu dvorním dámám. Nosila údajně občas perly jako symbol smutku. Po její smrti se v jejích věcech našla poznámka, kde si přesně vedla trvání jejího manželství s Františkem Lotrinským ( bylo to přesně 29 let , 6 měsíců, 6 dní - celkem tedy 10 781 dní a 358 744 hodín).

 

25. června v roce 1741 byla v Dómu sv. Martina v Bratislavě korunovaná za uherskou královnu.Po třech stech letech vlády panovníků mělo Uhersko opět královnu.láštnej troch storočiach vlády mužov malo Uhorsko znova kráľovnú. Panovnice dostale od uherských stavů korunkovační dar ve výši 100 000 zlatých dukátů. Bratislavský hrad sa stal královskou rezidencí a město dosáhlo za dvě stě let ,kdy bylo metropolí Uherska velkého rozvoje. Za královnu Čech byla korunována 12.května 1743.

 

V době panování Marie Terezie byly v Uhersku tři mincovny:
Kremnica (maď. Kormoczbanya) - mincovní značky : K-B, K, B, K-M, C-M
Veľká Baňa ( maď. Nagybanya) - značky : N-B, NB, N
Smolník (něm. Schmolnitz) - mincovní značka : S

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: