Vážení klienti, díky obrovskému zájmu o produkty z drahých kovů v minulých dvou týdnech došlo jak k omezení dostupnosti mnoha produktů, tak ke zpomalení dodávek, které jsou oproti běžným dodacím termínům o dalších 14 dnů delší.

Ferdinand V.-Zlatý žeton 1835 (1 1/2 Dukát), Holdování ve Vídni

Kód: AU-JETON-1835-FERDINAND-1-1-2-DUK
59 490 Kč
Skladem
Můžeme doručit do:
25.5.2022

Ferdinand V.-Zlatý žeton 1835 (1 1/2 Dukát), Holdování ve Vídni

Detailní informace

Detailní popis produktu

Ferdinand V.-Zlatý žeton 1835 (1 1/2 Dukát), Holdování ve Vídni-sbírková kvalita

Velmi vzácný žeton ( 1 1/2 dukát) sloužil jako pozvánka na akce konané panovníky pro  vybrané hosty.

Autory  jsou Josef Daniel Boehm, Franz Zeichner a Laurenze Pönninger. Hmotnost je daná hmotností dukátů (1,5 dukátu)  na 5,22g ryzího zlata. Vydána byla i menší dukátová medaile.

Rozdíl mezi velkou medailí a malým žetonem je kromě velikosti vidět i vjeho opisu –rakouskému císaři Ferdinandovi I.

Žetony k holdu dolnorakouských stavů nebyly rozhazovány, ale rozdávány pozvaným účastníkům slavnosti, majitelům řádů a  poslányvšem dvorním a zemským zaměstnancům, což bylo 7846 lidí. Císařská rodina je dostala od nejvyššího zemkého mincmistra během slavnostního oběda. Mincovna žetonů razila více a po holdování je dalším zájemcům prodávala až do roku 1837, kdy komorní president kníže Lobkovic schválil rozšmelcování zbývající zásoby. Žetony byly raženy ve dvou velikostech. Menší zlaté obsahují kov za dukát a větší za dukát a půl. Menší stříbrné svou velikostí odpovídají tříkrejcaru, větší mají průměr jako obvyklé šestikrejcary, ale u obou je jejich váha jiná, jsou to pamětní ražby.Medailér Josef Böhm vyřezal razidla portrétní strany,revers je prací rytců mincí Franze Zeichnera a LaurenzePönningera, kteří byli posláni na služební cestu do Klosterneuburku, aby věrně vyobrazili arcivévodskoukorunu, uloženou vklášteře. Laurenz Pönninger dostával jako první rytec mincí ročně 900 zlatých a menší zlatý žeton představoval téměř dva jeho denní platy.

 

Tento artefakt je ve výborném stavu viz. fotografie.

 

 

Doplňkové parametry

Kategorie: Rakousko Uhersko Au
ryzost:: 986/1000 Au
rozměr: průměr 20,1 mm, hladká hrana

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení