Světová ekonomika se noří do recese a zlato roste na USD 1650

V posledním týdnu zlato významně rostlo zejména díky několika vlivům. Většina ekonomů mluví neustále o vlivu koronaviru na světovou ekonomiku, ovšem silnější vliv na růst zlata měla zejména zpráva FEDu. Ten ve středu  potvrdil, že ve chvíli, kdy dojde k zeslabení ekonomické aktivity v USA, přistoupí opět ke kvantitativnímu uvolňování.

Tím tedy odpověděl na to, že v případě, kdy se trh zejména s akciemi  začne hroutit, vyrobí takové množství nových peněz, kolik jen bude na jeho podporu potřeba. Nicméně, protože nové dolary se dostávají na trh přes repo obchody, ti kdo tomu rozumí vědí, že nové množství peněz( a tedy i dluhu) bude obřích rozměrů, což se ihned odrazilo i na papírovém trhu zlata. Zajímavé ale bude především to, co to udělá s trhem zlata fyzického.

Očekáváme spoustu zpráv o tom, že zlato je aktuálně předražené a tedy nemá cenu jej nakupovat. Jedinou odpovědí na tento názor je odpověď  velkých peněz. Ty nám ukazují, co si o tomto myslí a právě díky tomu cena zlata roste.

Samozřejmě i vliv koronaviru je na místě zejména proto, že utlumuje celkem významně  globální aktivity. To jen přispívá k dalšímu zpomalení již tak zcela nerostoucích zejména západních vyspělých ekonomik. Je na místě si uvědomit, že i nominální růst zemí eurozóny již několik let stagnuje, což ve světle neustále rostoucího objemu měny znamená, že reálně klesá. Tento trend se v letošním roce prohloubí, protože jiný vývoj v předluženém systému možný není.Co to bude znamenat pro vývoj cen drahých kovů je také zřejmé.