Nebojte se drahých kovů a zejména ne investičních mincí

V současné době, kdy koronavirus spustil  druhé kolo finanční krize, události posledních několik týdnů upozornily veřejnost na skutečnost, které se do nedávna odborníci jen smáli.  Na finančních trzích dochází k destrukci hodnot papírových finančních instrumentů. Náhle přestává platit to, že  centrální banky vždy investory do finančních instrumentů  podpoří  a ochrání.  Ve zvýšené míře se ukazuje skutečnost, že jedinými, kdo státní dluhopisy nakupuje, jsou centrální banky samotné. 

Vidíme to u FEDu, ECB a také ČNB se již přihlásila k možnosti nakupovat ve zvýšené míře aktiva (což v překladu znamená, že hodlá skupovat dluhy  a emitovat měnu, kterou za ně platí). Tedy i u nás se chystá ke kvantitativnímu uvolňování.

Co to pro nás znamená?

Zvýší se výrazně objem nových korun, což naředí kupní sílu a promítne se do cen všech pro život nezbytných položek.  Kdo má nějaké úspory v korunách, přijde  o část jejich kupní síly. Je to stejné, jako když si ředíte víno vodou. Chvíli je to stále „střik“, který má chuť a potom už je to jen voda.  V tu chvíli se dozvíme od ekonomů o zvýšené inflaci. To už je však pozdě. 

Ti, co pochopili, že karanténa a pády finančních trhů  nevěstí nic dobrého, se v posledních 3-4 týdnech  celosvětově  vrhli do nákupu zlatých, stříbrných a platinových investičních cihel a slitků. Díky tomu, že mnoho rafinérů muselo uzavřít provoz, se rychle vyprodaly dostupné zásoby a ceny se okamžitě zvedly a již nekopírují  graf ceny kovů, udávaný různými burzami.  

Přestože  některé německé a švýcarské produkty jsou již dostupné, dodací lhůty jsou  kolem tří týdnů a dostupné jsou jen některé gramáže. Stříbrné a platinové investiční slitky a většinou i mince nejsou dostupné téměř vůbec.

Po vyprodání cihliček se investoři vrhli na investiční zlaté mince, které jsou většinou  neprávem opomíjeny, přestože jsou naprosto rovnocenným a často dokonce vhodnějším investičním produktem, než slitky.

Jsou to totiž zákonná platidla ve státech, které je emitují  a mají jednoznačně určenou hmotnost, ryzost, nominální hodnotu a své rozměry. Jejich gramáže jsou místo gramů v tzv. frakcích trojské unce (1 Oz = 31,103 g). Stejně jako slitky jsou osvobozeny od DPH.

Proto není na místě se obávat toho, že by investiční mince byly nějak méně likvidní či hodnotné než slitky.  To že mince nemají certifikát je nijak neznevýhodňuje  a nesnižuje jejich likviditu. Jsou přijímány jako fyzické investiční zlato, stříbro či platina po celém světě.  Jejich hmotnost je typicky od 1 Oz přes ½ Oz, ¼ Oz, 1/10 Oz až po drobné mince o hmotnosti  1/20 Oz.

Nicméně v současné době, kdy nás bohužel nepříznivé ekonomické časy teprve čekají,  jsou  veškeré fyzické  produkty z drahých kovů  výbornou pojistkou před ničením kupní síly. Jestliže tedy nějaký fyzický drahý kov chcete pořídit, udělejte to ještě nyní a pořiďte si to, co je dostupné. Dokud bude celosvětová karanténa, situace s dostupností se nezlepší a fyzické investiční kovy jsou svým množstvím omezeny. Jakmile mizí množství, roste jejich cena. Tedy přesně opačná úměra oproti měnám, které se mohou tisknout do nekonečna a to tak dlouho,  dokud nezanikne jejich kupní síla.  Potom obyčejně přichází na řadu tzv. měna.  Zejména proto je důležité v této době nějaký investiční kov vlastnit.

Fyzický drahý kov má totiž tyto výhody oproti všem finančním papírovým aktivům:  

  • není závazkem žádné třetí strany (nejsou dluhem nikoho)
  • jsou snadno likvidní, dobře přenosné
  • jsou ve vaší správě a máte nad nimi 100% kontrolu
  • jejich cena odráží  devalvaci světových měn.

 

Proto v této době ceny drahých kovů stoupají a budou stoupat tak dlouho, dokud budou měny svým  novým větším objemem devalvovat. Bohužel nový objem měny naprosto neznamená, že se nové peníze dostanou každému. To už je ale jiná kapitola.