Libra a zlato jako pilíře pro nové finanční uspořádání

V minulém týdnu na setkání centrálních bankéřů v Jackson Hole prohlásil Mark Carney, šéf Bank of England, že dolar jako světová rezervní měna již nemá své místo.

Shoda mezi centrálními bankéři byla v tom, že současná situace, kdy USD je rezervní měnou již není zdravá (pikantní je, že za problém neoznačili již neúnosně předlužený systém  a předlužené USA) . Jako jedno z možných řešení navrhl Carney virtuální krypto měnu (jako zavádí Facebook  svou libru), která bude ale kontrolována centrálními bankéři.

Není vůbec náhodné, že zmínil libru (kontrolovanou Facebookem) jako příklad a nějak zapomněl na bitcoin, který není kontrolován žádnou institucí. Je třeba přijít s řešením, vůči kterému mohou veškeré FIAT měny dramaticky devalvovat. Všichni se ale shodli na tom, že změna je nutná  a je třeba začít diskuzi.

 Zlato samozřejmě bylo zmiňováno rovněž. U zlata je typické to, že centrální bankéři o něm příliš nemluví, ale potichu konají. Vidíme to u Maďarska , Polska, Ruska Číny, Rakouska, Nizozemí a dalších zemí, které si zlato k sobě stahují  a dále do rezerv nakupují. 

Proto také zlato po pátku 23.9.2019 opět roste. A protože Německo začíná přiznávat recesi, připravte se na horký podzim plný nepříliš pozitivních ekonomických prohlášení a zpráv (přesto mírnějších než bude skutečnost) ve smyslu zpomalování hospodářského růstu. A připravte se na skutečnost, že drahé kovy budou stále dražší a dražší.

sovereign2019-2