Co přinesl rok 2019 ?

Rok 2019 byl z hlediska dynamiky světových událostí velmi pestrý. Z pohledu člověka, který se snaží rozeznat, co je objektivní realita a co je pouze  "mediální balast"  šlo o rok, který  jistě významně pootevřel dveře k poznání a pomohl otevřít oči.

Pojďme si tyto události připopomenout.

V srpnu otřásl světem financí svým proslovem dosluhující guvernér Bank of England, Mark Carney. Na světovém sympoziu bankéřů v Jackson Hole  prohlásil, že světový finanční řád, který má ve svém centru americký dollar již není udržitelný.  Zároveň vyzval k většímu studiu kryptoměn.

Maďarsko zvedá své zlaté rezervy o 1000% z 3,1 tuny na 31 tun měnového zlata. Zároveň si vyzvedává své zlato v Bank of England.

Polsko jde podobnou cestou a přikupuje celých 125 tun zlata. Vrací si měnové zlato opět z Bank of Englad a dostává celkové rezervy na 228 tun.

Slovensko  mluví o referendu, ve které se bude rozhodovat (dojde-li k němu) o návratu svého měnového zlata také z Velké Británie.

Srbsko přikupuje v listopadu 9 tun měnového zlata a jeho rezervy dostává na celkem 30,4 tuny.

Rusko a Čína spustily nový obří plynovod ze Sibiře s názvem Power of Siberia (toto znamená okamžitou nižší poptávku po dollaru).

V Německu se v automobilovém průmyslu plánuje významné propouštění a to se dotkne celého evropského automobilového průmyslu. Německo je také reálně v recesi, která zasáhne další evropské země.

ECB opět začala uvolňovat měnovou politiku (každý měsíc zvyšuje objem eura o 20 000 000 000 (miliard).

FED raději také úrokové sazby snížil a potvrdil tak, že přes veškerou rétoriku si americká ekonomika příliš dobře nevede.

Sankce na evropské a to zejména německé firmy (díky Nordstream 2) uvalují USA a dají se očekávat evropské odvetné kroky.

V novém roce možná  podaří realizovat Brexit (i když i tady opatrnost a zkušenost velí, že ne každé stanovené datum je reálné).

Zlato si připisuje nárůst 18% a ze všech výše uvedených událostí vyplývá, že jeho růst bude pokračovat. Nárůst může být ale již dramatičtější a rychlejší (to bude samozřejmě provázeno obdobími krátkých, avšak prudších propadů).

Událo se toho mnohem více, ovšem jen z těchto důležitých událostí je zřejmé, že celý svět čeká druhé kolo kreditní krize. Protože víme, že světový dluh se od roku 2007-2008 více než zdvojnásobil, očekávání, že půjde jen o mírné zpomalení ekonomiky jsou z oblasti zbožných přání.

Proto přejeme všem našim klientům a občanům naší země, aby prošli rokem 2020 co možná nejlépe a nejklidněji!