Citát týdne-Lord Jacob Rothchild

Rotschild_Burns

Citát týdne pochází z úst jednoho z nejzasvěcenějších světových bankéřů a jen stěží lze pochybovat o jeho pravdivosti.

"Ocitnuli jsme se v neprobádaných vodách a je zcela nemožné předpovídat nechtěné následky velmi nízkých úrokových sazeb při 30% globálního dluhu vlád a negativních výnosů dluhopisů v kombinace s kvantitativním uvolňováním, které probíhá v masovém měřítku."

Je třeba poznamenat, že z historie se lze dobře poučit. Dluhu nebylo ve finančním systému zatím nikdy více, ale vždy a jednoznačně, tam kde se stal dluh neudržitelným, došlo ke krachu místních měn, pádu vlád, sociálním nepokojům, revolucím nebo dokonce k občanským válkám či válkám vůbec.

Tentokrát ale je dluhu historicky zcela nejvíce díky tomu, že dluh slouží ke krytí nových peněz, které jsou oproti němu vydávány do oběhu.

A protože každoročně se přes měnová uvolňování dostává do oběhu v USD 2 biliony nové měny ( USD 2 000 000 000 0000), aniž by oproti tomu rostly služby a objem zboží, a z těch nových peněz je třeba vybírat úrok, je jasné, že příliš daleko od splasknutí této bubliny nejsme. A důsledky je možno předvídat při studiu historie. Potom je třeba vzpomenout si na poučku a to ne na tu, že historie se opakuje a na tu, že historie se neopakuje, ale jen trestá svou neznalost.

Internetový obchod www.zi-numismatika.cz  ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Více informací zde.